Obchody 80. rocznicy Bitwy o Zambrów

Tegoroczne obchody 80. rocznicy Bitwy o Zambrów rozpoczęły się w piątek 13 września w Regionalnej Izbie Historycznej, gdzie odbyła się promocja książki autorstwa Jerzego Dąbrowskiego pt. „Mogiła wojenna żołnierzy 71. pułku piechoty z września 1939 r.: kpt. Władysława Dąbrowskiego II i strzelca Jana Kudelskiego, odnaleziona po 78. latach. Wydanie drugie rozszerzone”. Publikacja została sfinansowana z budżetu miasta Zambrów oraz z budżetu gminy Zambrów. Autor jest synem kpt. Władysława Dąbrowskiego, dowódcy i kompani ckm, poległego w Bitwie o Zambrowie w 1939 r., a także honorowym obywatelem miasta Zambrów.

Po promocji książki odbyła się wystawa pn. „A więc wojna” przygotowana przez Regionalną Izbę Historyczną Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie.

14 września odbył się rajd rowerowy „Szlakiem bitwy o Zambrów”. Był to ostatni  długodystansowy rajd rowerowy z cyklu „Zambrów na rowery 2019”. Około 30 miłośników  dwóch kół wyruszyło punktualnie o godzinie 8:00 z targowicy miejskiej i miało do pokonania dystans ok. 100 km. Trasa prowadziła przez miejsca pamięci o poległych żołnierzach 71. Pułku Piechoty z 1939 roku – Łętownicę, Andrzejewo i Komorowo. Rowerzyści zatrzymując się w poszczególnych miejscach oddali hołd poległym żołnierzom, zaś w czasie postojów  prelekcje wygłaszał Tomasz Piórkowski – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 Zambrowie, który opowiedział o przebiegu walk. W czasie rajdu uczestnicy mieli okazję obejrzenia rekonstrukcji historycznej walk w Łętownicy. Organizatorem wyjazdu byli: Urząd Miasta Zambrów oraz Stowarzyszenie Sportowe Sporteam.

W niedzielę 15 września miały miejsce główne uroczystości patriotyczne, które rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, delegacji placówek oświatowych, związków i stowarzyszeń, służb mundurowych, partii politycznych, zuchów, harcerzy i wiernych z tutejszej parafii. Mszę celebrował proboszcz parafii ks. Jarosław Olszewski, zaś homilię wygłosił ks. Łukasz Rybiński

Po mszy świętej wszyscy zebrani w pochodzie udali się pod pomnik poległych żołnierzy 71. Pułku Piechoty mieszczący się przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski oraz honorowy obywatel miasta Zambrów Jerzy Dąbrowski. Następnie Apel Poległych odczytał podporucznik Adam Buczkowski, salwę honorową wykonali funkcjonariusze Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, dowódcą kompani honorowej był kpt. Marcin Karpiński.

Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem.

Oprawę muzyczną podczas niedzielnych uroczystości zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona przez kapelmistrza Krzysztofa Witkowskiego. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. 71 Pułku Piechoty, harcerze z III Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej „Grota”, harcerze z VIII próbnej zambrowskiej drużyny harcerskiej 7 Ogni oraz zuchy z 4. Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” działającej przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Zambrowie.

 

Accessibility