Dzień Białej Laski w Zambrowie

 

12 października 2017 roku w Bursie Szkolnej nr 1 w Zambrowie odbyła się uroczystość związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych i Słabowidzących, potocznie zwanym Dniem Białej Laski, który w Polsce przypada na dzień 15 października. Organizatorem spotkania było zambrowskie koło Polskiego Związku Niewidomych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, członkowie związku niewidomych, organizacji pozarządowych oraz zaproszeni goście.

Spotkanie było okazją do uhonorowania przyjaciół zambrowskiego koła PZN. W tym roku z rąk Krystyny Korolczuk z Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych odznaczenie otrzymali: Prezes Banku Spółdzielczego w Zambrowie Zenona Zalewska oraz Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nadzieja Krzysztof Sobuta. Podziękowania za wkład w pracę na rzecz osób niewidomych i słabowidzących w powiecie zambrowskim dla Prezes Stowarzyszenia „Szansa” Teresy Szumowskiej złożyli: Starosta Powiatu Zambrowskiego Robert Rosiak, Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marta Konopka, Prezes Banku Spółdzielczego w Zambrowie Zenona Zalewska oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Mariusz Gorski.

Spotkanie uświetnili swoimi występami członkowie Kapeli Ludowej „Szansa”.

Dzień Białej Laski to święto osób z dysfunkcją wzroku w stopniu znacznym i umiarkowanym. W Polsce jest około 500.000 takich osób, zaś Polski Związek Niewidomych zrzesza ponad 70.000 członków.

Justyna Włodkowska – Kurpiewska

Accessibility