Nie będzie likwidacji ogrodów działkowych w Zambrowie. Burmistrz rozwiał wątpliwości Zarządu ROD

25.02. 2021r. w siedzibie Urzędu Miasta Zambrów Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski wraz z Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej Danutą Łapińską spotkał się z Zarządem Rodzinnych Ogródków Działkowych w Zambrowie. Na spotkaniu omówiono aspekty związane z funkcjonowaniem ogródków działkowych, planami miasta oraz tematy ekologii.

Burmistrz przede wszystkim rozwiał wątpliwości i nieprawdziwe informacje krążące wśród mieszkańców, jakoby chciał zlikwidować ogrody działkowe znajdujące się na terenie miasta i pod Długoborzem:

-„Chciałbym jednoznacznie zadeklarować, że nie mam w planie likwidacji ogrodów działkowych. Zdaje sobie sprawę jaką rolę spełniają ogrody działkowe w naszym społeczeństwie. Prawie 40 lat byłem działkowcem i wiem, co to znaczy dobrodziejstwo działek. W obecnej chwili Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła przetarg na przygotowanie koncepcji przebiegu obwodnicy Zambrowa w kierunku południowo – wschodnim. Zapisanych jest 8 wariantów, w tym potencjalne zagrożone są ogrody działkowe im. Tadeusza Kościuszki, przez który mogłaby przebiegać droga, ale dopiero za 2 lata okaże się, czy ten wariant zostanie wybrany.”

Podczas spotkania burmistrz odniósł się również do terenów inwestycyjnych, które są planowane przy ogródkach działkowych przy ul. Białostockiej i przy ogródkach działkowych pod Długoborzem. Zapewnił, iż działalność jaka będzie tam prowadzona nie będzie w żaden sposób uciążliwa dla działkowców i nie spowoduje skażenia środowiska naturalnego.

Podczas rozmów z zarządem burmistrz wspomniał o zrealizowaniu przez miasto kilku bardzo ważnych i znaczących projektów. Między innymi:

– instalacje fotowoltaiczne na budynkach jednorodzinnych – 128 mieszkańców skorzystało z programu, a 80 zadeklarowało chęć przystąpienia do kolejnej edycji,

– wymiana kotłów węglowych na gazowe – 84 mieszkańców dokonało wymiany. Miasto planuje przeznaczyć 100 tys. zł. z budżetu na kolejne realizacje,

– wymiana oświetlenia ulicznego z sodowego na ledowe,

– instalacje dwóch czujników sprawdzających jakość powietrza (obserwacja dostępna na stronie Urzędu Miasta Zambrów),

– kontynuowanie programu usuwanie azbestu.

Spotkanie zakończyło się pytaniami ze strony zarządu ROD, na które odpowiadali przedstawiciele Urzędu Miasta.

J.Włodkowska – Kurpiewska

Accessibility