Tegoroczne obchody 82. rocznicy Bitwy o Zambrów rozpoczęły się w piątek 10 września w Regionalnej Izbie Historycznej, gdzie odbyły się prelekcje poświęcone Bitwie o Zambrów o następującej tematyce:

  • „Bratobójcza walka pod Długoborzem. Okoliczności śmierci płk. Jana Litewskiego” – Jarosław Strenkowski, Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie,
  • „Działania Podlaskiej Brygady Kawalerii w bitwie o Zambrów 11 września 1939 roku”, dr Łukasz Radulski,
  • „Straty niemieckie w bitwie o Zambrów” – dr Tomasz Wesołowski. 

W sobotę 11 września odbył się rajd rowerowy „Szlakiem bitwy o Zambrów”. Około 20 miłośników  dwóch kół wyruszyło punktualnie o godzinie 8:00 z targowicy miejskiej i miało do pokonania dystans ok. 100 km. W miejscu docelowym – Górze Strękowej  przy pomniku ruin schronu kpt Władysława Raginisa uczestnicy oddali hołd poległym żołnierzom w bitwie pod Wizną. W trakcie wyjazdu zorganizowany został konkurs na zidentyfikowanie jak największej ilości murali o tematyce historycznej w Wiźnie. Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Zambrów. Organizatorem wyjazdu byli: Burmistrz Miasta Zambrów oraz Stowarzyszenie Sportowe Sporteam.

W niedzielę 12 września miały miejsce główne uroczystości patriotyczne, które rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, delegacji placówek oświatowych, związków i stowarzyszeń, służb mundurowych, Jerzego i Tadeusza Dąbrowskich (synów kpt. Władysława Dąbrowskiego –  dowódcy I kompanii ckm, poległego w Bitwie o Zambrów w 1939 roku) z rodziną, partii politycznych, harcerzy i wiernych z tutejszej parafii.

Po mszy świętej wszyscy zebrani w pochodzie udali się pod pomnik poległych żołnierzy 71. Pułku Piechoty mieszczący się przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił honorowy obywatel miasta Zambrów Jerzy Dąbrowski. Następnie Apel Poległych odczytał major Daniel Mazur, salwę honorową wykonali żołnierze 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, dowódcą kompani honorowej był kpt. Tomasz Sutuła.

Na zakończenie przybyłe delegacje w asyście żołnierzy pułku złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem.

Oprawę muzyczną podczas niedzielnych uroczystości zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona przez kapelmistrza Krzysztofa Witkowskiego. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz harcerze z 8 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej 7 Ogni  i 4 Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej „Walhalla”.

Karolina Ilczuk

Accessibility