Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przypomina, że 19 maja 2019r. obchodzony jest  Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS aby uczcić pamięć wszystkich osób które odeszły z powodu  AIDS. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. Po raz pierwszy na świecie Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 roku.

Obecnie na świecie żyje około 37 mln osób z wirusem HIV. Każdego dnia blisko 6 tys. z nich zakaża się natomiast 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W większości są to osoby młode.

Dostępne obecnie leki antyretrowirusowe poprawiają jakość życia osób zakażonych HIV. Jednakże leczenie antyretrowirusowe musi być kontynuowane do końca życia osoby zakażonej. Leki powodują też działania uboczne. Niektóre z późnych działań ubocznych powodują zmianę wyglądu zewnętrznego, niektóre z nich mogą być także niebezpieczne dla życia. Nie jest więc prawdą pogląd, iż teraz – skoro są leki – nie trzeba bać się HIV i nie trzeba stosować zabezpieczeń np. w kontaktach seksualnych.

Wprawdzie badania nad szczepionką profilaktyczną chroniąca przed zakażeniem HIV trwają, jednak dotychczasowe próby zakończyły się niepowodzeniem. Obecnie jedynym sposobem ochrony przed HIV pozostaje wiedza o drogach zakażenia, sposobach zmniejszania ryzyka i stosowanie tej wiedzy w życiu.

Ten dzień to coś więcej niz tylko wspomnienie. To również dobra okazja do edukacji na temat HIV/AIDS oraz do prowadzenia dialogu społecznego na rzecz profilaktyki, opieki i leczenia oraz walki ze stygmatyzacją osób żyjących z HIV.

HIV i AIDS w Polsce- dane od początku epidemii (1985 r.) do 31  października 2018 r.

  • 23 656        zakażonych ogółem
  • 3 657          zachorowań na AIDS
  • 1 408          chorych zmarło

Więcej informacji:

TELEFONY ZAUFANIA HIV/AIDS:

801888448* / 22 692 82 26

*(połączenie płatne tylko za pierwszą minutę)

CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU I KAŻDA 3 SOBOTA MIESIĄCA W GODZ. 09.00-21.00

800 888 448 POŁĄCZENIE BEZPŁATNE

 

Poniżej adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych PKD( tam wykonasz test w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania)

  • Białystok ul.Bema 2
  • Warszawa ul.Jagiellońska 34
  • Warszawa ul.Nugat 3
  • Warszawa ul.Jana Pawła II 45 A
  • Warszawa ul.Chmielna 4

Accessibility