80. rocznica zbrodni w Katyniu. Burmistrz Miasta upamiętnił ofiary

Mija 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Co roku w Zambrowie odbywały się uroczyste obchody – wspólna modlitwa, odśpiewanie hymnu państwowego, apel poległych, salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów. Wspominaliśmy i oddawaliśmy hołd ofiarom zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze-Miednoje oficerom i żołnierzom Wojska Polskiego.

W tym roku w cieniu pandemii i panujących obostrzeń nie mogły odbyć w naszym mieście oficjalne uroczystości. Ale mimo to nadal pamiętamy. Symbolem pamięci stały się kwiaty i znicze, które pod pomnikiem w dniu dzisiejszym złożył Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Mord dokonany na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

Justyna Włodkowska – Kurpiewska

Accessibility