81. rocznica Bitwy o Zambrów – prelekcje i promocja książki

Prelekcje o charakterze historycznym oraz promocja książki Jarosława Strenkowskiego zwieńczyły obchody 81. rocznicy Bitwy o Zambrów.

18 września br. na sali widowiskowo kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie odbyła się prelekcja dr Tomasza Wesołowskiego pt. „Przełamanie linii Narwi i bitwa o Zambrów – tło operacyjne”. W swojej pracy naukowej zajmuje się on historią wojskowości XX w. ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i kampanii wrześniowej 1939 r. Na wczorajszym wykładzie w niezwykle precyzyjny i plastyczny sposób prelegent przedstawił genezę przyczyn Bitwy o Zambrów. Mimo atutów po stronie polskiej na tym odcinku obrony, nie udało się wykorzystać warunków naturalnych. Polskie dowództwo przeliczyło się w kierunku uderzenia Niemców – nie wyprowadzone zostało ono na Modlin, tylko na Różan i Pułtusk. Zabrakło też czasu na przygotowania fortyfikacji i za późno rozpoczęto prace hydrotechniczne. Niemcy spodziewali się oprócz 30 dywizji, tej samej ilości nowym zmobilizowanych – jednak dodano ich zaledwie kilka.

Kolejną prelekcje, która miała miejsce tego dnia wygłosił Jarosław Strenkowski pt. „Udział improwizowanych pododdziałów 33. Pułku Piechoty w bitwie o Zambrów”. Prelegent przygotował informacje dotyczące ataku polskich wojsk w dniu 11 września z kierunku Śledzi i okolicznych lasów. Był to jeden z czterech epizodów walki o Zambrów. W wyniku walki niemieckie straciły ok. 75 zabity oraz 40 jeńców.

W dalszej części wydarzenia Katarzyna Kulesza odczytała 89 nazwisk, żołnierzy którzy zginęli 11 września 1939 w Bitwie o Zambrów.

Następnie odbyła się promocja książki pt. „Bitwa o Zambrów. Walki odwrotowe 18. DP w dniu 11 września 1939 roku”. Głos zabrał jej autor Jarosław Strenkowski. Na wstępie podziękował wielu osobom, które przyczyniły się do powstania wymienionej wyżej publikacji.

Na zakończenie wydarzenia, w kawiarni „Cafe Muza” rozdawane były książki a chętni mogli uzyskać od autora dedykację.

źródło: zambrowiacy.pl

Accessibility