Zuchy i harcerze świętowali DMB [foto]


Dzień Myśli Braterskiej, obchodzony corocznie 22 lutego, jest międzynarodowym świętem wszystkich skautów na całym świecie. Z tej okazji na całym świecie harcerze oraz skauci świętują biorąc udział w uroczystych zbiórkach, projektach społecznych, a także w międzynarodowych spotkaniach. Święto te obchodzili również zuchy i harcerze z Hufca Wschodniomazowieckiego ZHP w Zambrowie.

Dzień Myśli Braterskiej organizowany przez Hufiec Wschodniomazowiecki ZHP w Zambrowie odbył się w minioną sobotę, 24 lutego w Szkole Podstawowej Nr 4 w Zambrowie. W wydarzeniu wzięło udział 85 zuchów i harcerzy z Czyżewa, Srebrnej oraz Zambrowa.

Spotkanie rozpoczęło się od gry terenowej, która przeniosła uczestników na ulice Zambrowa. Gra, inspirowana przygodami i braterstwem bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamieniach na szaniec”, wymagała od zuchów i harcerzy zarówno sprytu w rozwiązywaniu szyfrów, znajomości historii Polski oraz umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. To połączenie zabawy z edukacją historyczną i praktycznymi umiejętnościami wywarło duże wrażenie na uczestnikach.

W dalszej części dnia, młodzi uczestnicy zlotu wykazali się również artystycznym talentem, tworząc plakaty na temat Dnia Myśli Braterskiej. Te kreatywne prace pozwoliły zuchom i harcerzom na głębsze zrozumienie wartości i idei leżących u podstaw harcerstwa.

Wieczorem, zlot osiągnął swój kulminacyjny punkt w formie wieczornicy, na którą przybyli zaproszeni goście: Komendant ZHP Chorągwi Białostockiej hm. Krzysztof Jakubowski, Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski oraz Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman. Wydarzenie to było okazją do wspólnego śpiewogrania, prezentacji drużyn oraz podziwiania wykonanych wcześniej plakatów. Nie zabrakło również uroczystego momentu – Przyrzeczenia Harcerskiego i Obietnicy Zuchowej, co dla wielu młodych uczestników było wzruszającym doświadczeniem.

Podczas wieczornicy, Komendant Chorągwi Białostockiej wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Chorągwi Białostockiej” w kolorze brązowym. Wyróżnieni zostali Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, przewodnicząca Hufcowej Komisji Rewizyjnej phm. Elżbieta Glińska oraz sekretarz Hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich Lidia Grad. Wnioski o przyznanie odznaczeń złożył Komendant Hufca Wschodniomazowieckiego ZHP w Zambrowie pwd. Bartosz Dąbrowski doceniając pomoc i pracę lokalnych samorządów oraz wieloletnich instruktorów ZHP.

– „Zlot z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Zambrowie był nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad wartościami, które harcerstwo promuje na całym świecie. Uczestnicy wydarzenia, przez zabawę, naukę i twórcze działania, doświadczyli, co znaczy braterstwo, odwaga i gotowość do niesienia pomocy innym. To wydarzenie na pewno na długo zostanie w ich pamięci, inspirując do dalszego rozwijania się i działania w duchu harcerskich ideałów.” – podsumował pwd. Bartosz Dąbrowski, Komendant Hufca Wschodniomazowieckiego ZHP w Zambrowie.

Galeria Zdjęć – Facebook Urzędu Miasta Zambrów

Źródło: 
Hufiec Wschodniomazowiecki ZHP w Zambrowie

Accessibility