“Kampfe Bei Zambrow. Wrzesień 1939 w Niemieckim Obiektywie” – Wernisaż Wystawy w Regionalnej Izbie Historycznej


Szczególne wydarzenie kulturalne miało miejsce 8 września 2023 roku w Regionalnej Izbie Historycznej (RIH) Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. To był dzień otwarcia fascynującej wystawy zatytułowanej “Kampfe Bei Zambrow. Wrzesień 1939 w Niemieckim Obiektywie.”

Wernisaż tej niezwykłej ekspozycji przyciągnął miłośników historii oraz pasjonatów fotografii z całego Miasta. W ramach wydarzenia, uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się 40 niezwykłym zdjęciom pochodzącym z prywatnej kolekcji kustosza RIH, Jarosława Strenkowskiego.

Te niezwykle cenne fotografie ukazują wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku. Są dziełem niemieckich fotografów z 20. Dywizji Zmotoryzowanej. Wszystkie prezentowane fotografie odzwierciedlają chwile i wydarzenia tamtych dni. Przesuwając się spośród tych fotografii, można zobaczyć miejsca, które są dzisiaj częścią naszej codzienności, ale wtedy były świadkiem dramatycznych zmagań i zmian, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej.

Wernisaż był również okazją do dyskusji i refleksji nad przeszłością, a także okazją do zrozumienia, jak ważne jest zachowanie i dzielenie się historią, aby przyszłe pokolenia mogły kontynuować naszą pracę w budowaniu lepszej przyszłości.

Biuro Promocji Miasta Zambrów
Marcin Maciejewski

Accessibility