Koncert z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej


W dniu 14 października 2023 roku, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie, odbył się wyjątkowy koncert z okazji dwóch doniosłych wydarzeń: 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej oraz Dnia Edukacji Narodowej.

Wydarzenie to stało się możliwe dzięki staraniom oraz współpracy Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie oraz Burmistrza Miasta Zambrów.

Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej- Zydroń.

Jako zdobywca Grand Prix i wszystkich nagród specjalnych Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku zaczął koncertować w najsłynniejszych salach w Europie, Japonii, USA, z najznakomitszymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów, jak maestro Jerzy Semkow, z którym, i z Orkiestrą Concertgebouw nagrał, w tej słynnej amsterdamskiej sali, oba koncerty fortepianowe Chopina dla Deutsche Grammophon. Z firmą tą, w 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą, z która regularnie publikuje kolejne jego płyty, honorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami fonograficznymi, w tym statuetką ,,Fryderyk”.

Za swoją dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena), przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych. W stycznia 2014 w Nowym Jorku został ogłoszony zdobywcą Nagrody Gilmore’2014, niezwykle wysoko cenionej w świecie pianistycznym, która jest przyznawana co cztery lata najbardziej wyróżniającemu się artyście z udzieleniem finansowego wsparcie na dalszy rozwój kariery artystycznej.

24 lutego 2015 roku w Warszawie podczas koncertu w Filharmonii Narodowej został odznaczony, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 2016 roku współpracuje z koreańską skrzypaczką Bomsori Kim, czego owocem jest nagrany 2018 roku album dla Deutsche Grammophon.

Po zakończeniu koncertu, w sali kameralnej szkoły, odbyło się spotkanie z Rafałem Blechaczem, podczas którego wszyscy zainteresowani mieli okazję zdobyć autograf od pianisty oraz skorzystać z okazji do rozmowy z tym wybitnym artystą.

To wyjątkowe wydarzenie było okazją do uczczenia ważnych rocznic związanych z edukacją oraz kulturą muzyczną i pozostanie na długo w pamięci tych, którzy mieli przyjemność uczestniczyć.

Inspektor ds. promocji miasta
Marcin Maciejewski 

Accessibility