Muzeum Pamięci Sybiru poszukuje współczesne zdjęcia Sybiraków i ich rodzin

Muzeum Pamięci Sybiru przy pomocy współczesnych fotografii chce upamiętnić osoby zesłane na Sybir i ich rodziny. Akcja #Zapamiętani to kolejna z inicjatyw Muzeum, dzięki której chętni mogą współtworzyć powstającą wystawę stałą. Wystarczy przesłać swoje zdjęcie na adres e-mail wskazany w instrukcji, by stało się ono częścią wyjątkowej instalacji.

Muzeum Pamięci Sybiru prowadzi szereg inicjatyw, które angażują nie tylko osoby zainteresowane tematyką Sybiru, ale również te, które o takim pojęciu nigdy nie słyszały. Publikacja przystępnych tekstów historycznych, zdjęć eksponatów i kryjących się za nimi historii, czy fragmentów relacji Sybiraków – to tylko niektóre z działań regularnie prowadzonych m.in. na wszystkich kanałach Muzeum. Po kwietniowej akcji „Po ilu kilometrach”, nadszedł czas na kolejną inicjatywę.

#Zapamiętani to akcja Muzeum Pamięci Sybiru związana z powstającą wystawą stałą. Poszukiwani są Sybiracy i ich Rodziny (dzieci, wnukowie, prawnukowie), którzy zechcieliby przesłać swoje aktualne fotografie zgodnie z określonymi wytycznymi. Zdjęcia znajdą się w finałowej sali, która upamiętni Sybiraków i ich Rodziny rozrzucone po całym świecie.

Co zrobić by wziąć udział w akcji? Poniżej podajemy wskazówki, dzięki którym ze zrobieniem zdjęcia może poradzić sobie każda, nawet najmniej doświadczona w robieniu fotografii osoba.

Gdzie zrobić zdjęcie?

  1. Zrób zdjęcie w pozycji pionowej aparatem lub telefonem.
  2. Wykorzystaj światło naturalne. Stań bokiem do okna, w odległości dwóch lub trzech kroków.
  3. Nie pozuj stojąc w strumieniu światła – nie stawaj w słońcu ani na tle okna!
  4. Jeżeli jest pochmurno, stań blisko okna tak, aby rozproszone światło miękko rozświetliło jedną stronę twarzy.
  5. Wybierz interesujące tło, np. coś charakterystycznego dla Ciebie: kwietnik, regał z książkami. Zwróć uwagę na przedmioty znajdujące się za Twoimi plecami: zabierz zegarek, lusterko, obraz za szkłem, w którym może się odbić osoba fotografująca – usuń je, unikaj także telewizora. Stań w odległości dwóch lub trzech kroków od tła.

Jak zrobić odpowiednie ujęcie?

  1. Wybierz kadr ¾ postaci – dolna krawędź powinna się znajdować pod linią bioder. Nie ucinaj kadru w nadgarstkach.
  2. Uśmiechnij się!

Co jeszcze?

  1. Potrzebujemy Twojej zgody na wykorzystanie zdjęcia w Muzeum! Pamiętaj, aby wysłać wypełnione oświadczenie razem ze zdjęciem!

Jak wysłać?

Oświadczenie i zdjęcie wyślij pocztą elektroniczną na adres e-mail: wystawy@sybir.bialystok.pl.

Przykładowe fotografie mogą wyglądać tak:

Muzeum Pamięci Sybiru to muzeum narracyjne przedstawiające historie polskiej obecności na Sybirze od XVIII wieku, carskich zsyłek Polaków w głąb Rosji oraz represji i zbrodni sowieckich, w tym deportacji na Syberię i do Kazachstanu.

Siedzibę Muzeum stanowi dziś wyremontowany i rozbudowany budynek przedwojennego magazynu wojskowego, położony w sąsiedztwie bocznic kolejowych dworca, z którego wielu białostoczan i mieszkańców regionu zaczynało podróż na daleki Sybir.

Obecnie trwają prace przy montażu wystawy stałej przygotowujące Muzeum do otwarcia dla zwiedzających, których zakończenie planowane jest na 2021 rok. Na wystawie stałej Muzeum chronologia przeplata się z opowieścią tematyczną. Najbardziej wyeksponowano historię lat 1939-1946. W tym właśnie okresie represje związane z deportacjami na Sybir dotknęły najwięcej Polaków i miały najtragiczniejsze skutki.

Równolegle do prowadzonych prac przy wystawie stałej w Muzeum realizowane są liczne inicjatywy o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim. Zachęcamy do śledzenia działań Muzeum Pamięci Sybiru w mediach społecznościowych:

Kontakt dla mediów Jan Roguz tel. 795 650 804 j.roguz@sybir.bialystok.pl Muzeum Pamięci Sybiru
ul. Węglowa 1
15-121 Białystok
www.sybir.bialystok.pl
                                                                     

Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” realizowany jest w ramach działania Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

Accessibility