Podlaska Oktawa Kultur – Święto Muzyki, Tańca i Folkloru!


W dniach 30 lipca – 2 sierpnia 2023 roku odbyła się Podlaska Oktawa Kultur, która zgromadziła tłumy, tworząc prawdziwe święto muzyki, tańca, tradycji i folkloru. Podczas festiwalu na różnych scenach wystąpiło łącznie 14 zespołów z jedenastu państw. Główna scena festiwalu stanęła w Białymstoku na Rynku Kościuszki, ale to nie wszystko. Podlaska Oktawa Kultur przeniosła swoje magiczne występy również do pięciu innych miejscowości województwa, w tym do Zambrowa. Artyści prezentowali swoje umiejętności m.in. w Łomży, Suchowoli, Łapach i Drohiczynie. Ta wielokulturowa podróż przez różnorodność tradycji i sztuki zachwyciła publiczność, otwierając oczy na bogactwo kulturowe świata.

W naszym mieście wystąpił zespół „Tikvesh” z Macedonii, działający przy Centrum Kultury “Ivan Mazov-Klime” w Kavadarci, istnieje już od 1953 roku i skupia wokół siebie około 150 aktywnych członków. Ich występy są niepowtarzalne, gdyż tancerze pojawiają się na scenie w przepięknych tradycyjnych strojach ludowych, podczas gdy kapela to prawdziwi mistrzowie regionalnych instrumentów, takich jak tapan, klarnet, kaval, zurli, harmonijka i gitara.

Podlaska Oktawa Kultur to już tradycja w regionie, która przenosi widzów w magiczny świat różnorodnych kultur i tradycji. Wydarzenie to odzwierciedla ducha gościnności i akceptacji, tworząc przestrzeń, w której różnice kulturowe są szanowane i doceniane.

Organizatorem Podlaskiej Oktawy Kultur był Podlaski Instytut Kultury we współpracy z Województwem Podlaskim.

 

Biuro Promocji Miasta

Marcin Maciejewski

Accessibility