Poświęcenie wyremontowanych organów w kościele pw. Świętej Trójcy


W niedzielę, 10 marca 2024 roku, w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych organów piszczałkowych. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym parlamentarzystów, samorządowców i sponsorów remontu.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Janusza Stepnowskiego. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił organista Zbigniew Chajęcki oraz chór parafialny „AIDG”.

Po Mszy św. ks. proboszcz Wojciech Nowacki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do remontu organów. Podkreślił, że instrument ten jest nie tylko cennym zabytkiem, ale przede wszystkim narzędziem służącym do chwały Bożej i uświęcenia wiernych. Następnie odbył się koncert. Zebrani goście mieli okazję usłyszeć utwory Feliksa Nowowiejskiego, Domenico Zipolego, Cesara Francka, Johanna Pachelbеla, Tomaso Albinoniego i G.F. Haendla. Wykonawcami byli mgr Sebastian Tomasz Adamczyk – organista oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Krzysztofa Witkowskiego.

Remont organów w Zambrowie był przedsięwzięciem niezwykle kosztownym i czasochłonnym. Prace rozpoczęły się w maju 2022 roku i objęły m.in. demontaż instrumentu, odrobaczenie, wymianę elektroniki stołu gry, elektromagnesów, mieszków, przewodów, dmuchawy oraz zasilanie. Dokonano także strojenia i poprawek intonacyjnych. Dobudowano też dwa głosy, co zwiększyło możliwości instrumentu.

Galeria Zdjęć – Facebook Urzędu Miasta Zambrów


Inspektor ds. Promocji Miasta
Marcin Maciejewski

Accessibility