Prelekcje w szkołach podstawowych i spektakle teatralne o tematyce ekologicznej


Zambrów 18.01.2024 r.

Prelekcje w szkołach podstawowych i spektakle teatralne o tematyce ekologicznej odbyły się  w Zambrowie w ramach projektu: „Zrównoważony Rozwój to proste wyzwanie”

          Styczeń to miesiąc obfitujący w wydarzenia ekologiczne w mieście. W szkołach podstawowych przeprowadzono cykl zajęć dydaktycznych i wystawiono 3 spektakle teatralne w Centrum Kultury o tematyce związanej z ochroną środowiska. Powyższe działania są realizowane przez Miasto Zambrów w ramach projektu „Zrównoważony Rozwój to proste wyzwanie”.

           Temat przeprowadzonych prelekcji: Zrównoważony Rozwój, selektywna zbiórka odpadów i akcja „Liście to nie śmieci”. W spotkaniach brały udział klasy I-III. Zajęcia prowadziła Wioleta Klimowicz inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Zambrowie. Spotkania odbyły się w trzech szkołach podstawowych, w terminie: 10-12 stycznia 2024 r. Uczestnicy wykonali prace plastyczne o tematyce nawiązującej do Zrównoważonego Rozwoju. Na spotkaniach dzieci poznały pojęcie Zrównoważonego Rozwoju i sposoby wdrażania ekologicznych nawyków. Uczniowie dowiedzieli  się, że liście mogą stanowić schronienie dla jeży i innych drobnych zwierząt oraz mogą być wykorzystane jako wartościowy nawóz naturalny. Dzieci poznały zasady prawidłowego segregowania odpadów. Na koniec spotkania z ramach ćwiczenia wybrani uczniowie wrzucali do odpowiednich worków przykładowe śmieci, np. opakowanie plastikowe, słoik, zakrętka, jabłko i kartonik po soku.

          Dnia 17 stycznia 2024 r. w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie  wystawiono  spektakle teatralne: „Niezwykłe przygody eko-skrzatów”  dla klas 1-3 szkół podstawowych oraz „Zagadka zanieczyszczonego miasta” dla  klas 4-6 szkół podstawowych.

          Oba wydarzenia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Wszyscy uczestnicy dostali materiały promocyjne i gadżety: ulotki, smycze, długopisy, notesy, zakładki  do książek i torby wielokrotnego użytku. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć. 

Koordynator projektu:
Wioleta Klimowicz

Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

fot. Klaudia Ferks

Accessibility