„Tu rodziła się Solidarność” – wystawa IPN do obejrzenia w centrum Zambrowa

Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl wystaw poświęconych kształtowaniu się ruchu opozycyjnego – „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycja ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980r. Wśród miast północno – wschodnich Polski, do których zawitała wystawa znalazło się nasze miasto.

Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 16.04.2021r. na promenadzie między Rondem im. Romana Dmowskiego a zalewem miejskim. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Jolanta Gronostajska – Sekretarz Miasta Zambrów oraz Lech Feszler – Senator IV kadencji, burmistrz Miasta Zambrów w latach 1990 do 1998, a przede wszystkim działacz „Solidarności” w latach 80 w powiecie łomżyńskim.

Podczas otwarcia Lech Feszler wspominał o początkach “Solidarności” w Zambrowie, rodzinie i kolegach, z którymi wspólnie organizował działalność opozycyjną w mieście.

Wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim, dwie kolejne dotyczą Polski północo – wschodniej, zaś trzecia, lokalna, poświęcona jest strukturom „Solidarności” w Zambrowie, na której znalazły się zdjęcia zambrowskich delegacji, sztandaru oraz Mandat Delegata NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze – Lecha Feszlera. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Ekspozycja w naszym mieście będzie dostępna do 10 maja 2021r.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zambrów.

Justyna Włodkowska – Kurpiewska

Biuro Promocji Miasta Zambrów

Accessibility