Uczniowie Trójki na wycieczce szlakiem atrakcji Supraśl – Białystok

Najlepszym sposobem zapobiegającym uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży jest rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem oraz podejmowanie rozmaitych aktywności. Świetną okazją sprzyjającą kształtowaniu pozytywnych postaw i twórczych zainteresowań była wycieczka edukacyjna zorganizowana dla uczniów Trójki 15 grudnia. W jednodniowej, ale obfitującej w wiele atrakcji wycieczce na trasie Supraśl – Białystok uczestniczyli uczniowie klas IV a i IV b, wraz z opiekunami i nauczycielami.


W bogatym programie ich wyjazdu znalazło się zwiedzanie Muzeum Ikon, mieszczącego się w zabytkowym kompleksie cerkiewno-klasztornym. Poza ikonami datowanymi w niektórych przypadkach nawet na XVIII wiek dzieci mogły podziwiać również supraskie freski powstałe jeszcze w XVI wieku, które przybliżają historię tamtejszego klasztoru, oraz obejrzeć film o sztuce pisania ikon. Wzbogaceni o wiedzę na temat ikon i ich symboliki uczniowie udali się do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, gdzie oprócz zwiedzania obiektu wzięli udział w pasjonujących warsztatach czerpania papieru, samodzielnego tworzenia oryginalnych kart oraz zakładek książkowych. Następnie dzieci udały się do Białegostoku. Po krzepiącym obiedzie wycieczka wyruszyła na zwiedzanie Muzeum Farmacji i Medycyny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, mieszczącego się w zabytkowych wnętrzach dawnej Rezydencji Branickich. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki dawnej medycyny i farmacji, poznając historię lecznictwa, stomatologii, okulistyki, chirurgii, ginekologii, radiologii itp. Dzieci urzekła interaktywność zajęć i bezpośredni kontakt z eksponatami. Gwoździem programu okazały się kolejne zajęcia praktyczne: warsztaty mydlarskie dla dzieci.


Wycieczka przybliżyła dzieciom edukację prozdrowotną i regionalną, a także była okazją do rozwijania kreatywności i poznawania nowych zainteresowań.

Źródło: Jolanta Chrostowska-Sufa

Accessibility