Uroczystość pożegnania nieznanego żołnierza w Zambrowie

13 września 2019 r. odbyła się uroczystość pożegnania nieznanego żołnierza, poległego w wojnie obronnej 1939 r., w miejscowości Śledzie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

Na uroczystość przybyli: Jerzy  Dąbrowski z małżonką i Tadeusz Dąbrowski – synowie kpt. Władysława Dąbrowskiego  pochowanego w ubiegłym roku żołnierza 71. Pułku Piechoty, przedstawiciel kombatantów i Sybiraków, przedstawiciele władz samorządowych z województwa, powiatu, miasta i gminy, poczty sztandarowe, przedstawiciele placówek oświatowych, służb mundurowych,  stowarzyszeń, związków, harcerzy, licznie zebrani mieszkańcy wsi Śledzie oraz przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów. Po mszy świętej trumna została przewieziona na specjalnie przygotowanym samochodzie terenowym Scorpion z 18 białostockiego pułku rozpoznawczego. W przemarszu udział wzięli także rekonstruktorzy na koniach z Fundacji Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – pierwszy szwadron liniowy 5. pułk Ułanów Zasławskich.

Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym w Zambrowie, którą poprowadził Dariusz Grabowski.

Po oddaniu honorów przez wojskową asystę honorową odbyło się przekazanie flag z trumny nieznanego żołnierza na ręce Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marty Konopka z przeznaczeniem dla Regionalnej Izby Historycznej.

W dalszej części pogrzebu odbyło się złożenie trumny do grobu oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 18 białostockiego pułku rozpoznawczego. Na zakończenie wszyscy zebrani mieli możliwość złożenia wieńców i kwiatów na mogile zbiorowej, w której złożono trumny poległych.

Organizator uroczystości:

Gmina Zambrów

Accessibility