VI Maraton Szosowy Zambrów

20 czerwca 2021 roku, po raz szósty odbył się Maraton Szosowy Zambrów. Impreza wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń sportowych regionu. Ubiegłoroczna impreza nie odbyła się ze względu na epidemię koronawirusa – tegoroczna zaś przyciągnęła ok. 115 rowerzystów, którzy rywalizowali na trasach o czterech długościach.

Stowarzyszenie SPORTEAM wraz z Miastem Zambrów po raz szósty zorganizowało imprezę o zasięgu ogólnopolskim. W maratonie biorą udział profesjonaliści, pasjonaci oraz amatorzy wypoczynku na rowerze. Maraton przeznaczony był dla amatorów turystyki rowerowej jak i dla osób o zacięciu sportowym. Warto dodać, że uczestnicy na przejazd trasy mają do dyspozycji wiele godzin a na trasie bufety.

Trasy zostały wyznaczone na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego oraz trzech powiatów: zambrowskiego, ostrowskiego i wysokomazowieckiego. Uczestnicy mieli do wyboru cztery dystanse do przejechania: 50 km, 80 km, 140 km oraz 200 km. Na liście startowej znalazło się 115 zawodników, w tym 11 pań. Na zawody zgłosiło się odpowiednio 30 zawodników w pierwszym dystansie (kobiet: 7, mężczyzn: 23), 44 zawodników w drugim (kobiet: 5, mężczyzn: 39), 27 zawodników w dystansie 140 km (kobiet: 0, mężczyzn: 27) oraz 16 kolarzy na dystansie 200 km (kobiet: 0, mężczyzn: 16).

Uczestnicy maratonu wyjeżdżając na trasę dobrze wiedzieli czego mogą się spodziewać – wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami zapowiadało walkę na trasie nie tylko z dystansem, ale i temperaturą, która oscylowała w okolicach 30 st. C.

Uczestnicy maratonu szosowego wyruszali z bieżni Stadionu Miejskiego. Oficjalnego startu wszystkich grup dokonał Przewodniczący Rady Miasta Zambrów Jacek Olszewski. W zawodach wzięli udział też osoby znane aktywnego udziału w imprezach rowerowych: nauczyciel Szkoły Podstawowej i prezes Stowarzyszenia Sporteam Andrzej Trochimowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych Henryk Rakoczy, wieloletni bramkarz Olimpii Zambrów Andrzej Bart, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 Krzysztof Boruc a także Radny Powiatu Zambrowskiego Edward Lipiński. Na mecie medale wszystkim uczestnikom wręczał Przewodniczący Rady Miasta Zambrów Jacek Olszewski oraz Sekretarz Gminy Zambrów Bogdan Pac.

Dużą pomoc w organizacji bezpiecznego przejazdu rowerzystom zapewnili strażacy ochotnicy z Porytego-Jabłoni i Zbrzeźnicy.  Na tzw. bufetach, czyli miejscach gdzie rowerzyści mogli napić się i posilić, pomagali wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 oraz wolotariusze dorośli. Zabezpieczenie medyczne, czyli ratownicy Pogotowie Ratunkowego, przemieszczali się na motorach, dzięki wsparciu motocyklistów z Klubu Motocyklowego „ŻUBR” w Zambrowie.

W tym roku zawodnicy mieli mierzony czas brutto.

Wyniki na stronie: sporteam.zambrow.pl

Pełna galeria zdjęć:

sporteam.zambrow.pl/galeriaI

sporteam.zambrow.pl/galeriaII

Krzysztof Dmochowski

zambrowiacy.pl

Accessibility