Wolontariusze z SP nr 4 zdobywcami ogólnopolskiej nagrody

„ Im więcej kto opuszczony, z tym większą miłością służyć mu trzeba …”

Szkolny Wolontariat ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie działa zaledwie od września, a już może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Jednym z nich jest zdobycie nagrody głównej w ogólnopolskim projekcie upamiętniającym 100 rocznicę śmierci Brata Alberta Chmielowskiego,  zorganizowanego przez Fundację „Bo Warto” z Warszawy.

Pod koniec października, troje wolontariuszy: Elżbieta Gosk, Gabriela Krajewska i Natalia Miros z klasy VII A, wraz z opiekunami: p. Edytą Kossakowską – Wołpiuk i p. Anną Jasińską, zgłosiły chęć wzięcia udziału w projekcie. Zadaniem uczestników było wymyślenie jednej lub kilku akcji charytatywnych, w myśl św. Brata Alberta Chmielowskiego „ Im więcej kto opuszczony, z tym większą miłością służyć mu trzeba …”.

Pomimo tego, iż do projektu zgłosiła się trójka uczniów, to nie udałoby się osiągnąć tego sukcesu bez reszty  wolontariuszy.

Uczniowie na początku listopada zorganizowali w szkole „Kiermasz Słodkości”, dzięki którego udało się pozyskać 650 zł. Z zebranych pieniędzy zakupiono żywność oraz środki czystości, które zostały przekazane trzem rodzinom oraz jedenastu osobom bezdomnym z terenu miasta Zambrów.

Kolejną przeprowadzoną akcją, w ramach projektu Brata Alberta Chmielowskiego, były „Słoiczki Szczęścia”.  W ciągu  tygodnia wolontariusze zebrali 96 słoiczków, które 6 grudnia zostały przekazane dzieciom z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Ponadto nasi wolontariusze postanowili objąć opieką duchową dzieci z DSK oraz ich rodziny. W związku z tym 25 grudnia 2017 r. 18.00 w parafii pw. Ducha Św. w Zambrowie została odprawiona msza święta w intencji zdrowia małych pacjentów z DSK w Białymstoku.

Relacje ze wszystkich aukcji zostały uwiecznione w postaci krótkiego filmu, który został przesłany do Fundacji „Bo Warto” w Warszawie. Dnia 3 styczna b.r., jury spośród 84 zgłoszonych konkursowych zespołów z całej Polski, wyłoniło 13 laureatów. Nasza szkoła zajęła I miejsce i otrzymała jedną z pięciu projektowych nagród głównych.

Wręczenie nagród odbyło się 9 stycznia b.r. w Instytucie Papieża Jana Pawła II w Wilanowie. W czasie uroczystej gali, oprócz nagród, na uczestników czekało wspólne kolędowanie, a także słodki poczęstunek. Nasi wolontariusze mogli po raz pierwszy zwiedzić Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.

Współorganizatorami projektu byli: Fundacja „Bo Warto” z siedzibą w Warszawie, Metropolita Warszawski  – Kardynał Kazimierz Nycz oraz Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

Wolontariusze z SP nr 4 pragną podziękować za pomoc w realizacji projektu „Słoiczki Szczęścia” oraz wsparcie finansowe wyjazdu na galę dla Burmistrza Miasta Zambrów Kazimierza Dąbrowskiego.

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu:

Edyta Kossakowska – Wołpiuk

Anna Jasińska

Accessibility