Zbiórka elektroodpadów w zambrowskiej CZWÓRCE

Zespół ekologiczny „Energetycznie nakręceni” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie serdecznie zaprasza całą społeczność lokalną do zbiórki elektroodpadów, czyli zużytego lub niepotrzebnego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego. Można  je już przynosić do szkoły (sprzęt wielkości max. telewizora) i zostawić u woźnego. Jeśli ktoś posiada elektroodpady o dużych gabarytach typu: pralki, lodówki prosimy kontaktować się z osobami pod numerem telefonów: 605112123 lub 696014177 w godzinach od 8.00 do 18.00 w celu omówienia szczegółów dowozu (dogodna lokalizacja  w obrębie Zambrowa).

Natomiast każdy rodzaj sprzętu elektrycznego i elektronicznego można dostarczyć do szkoły w dniu 22 kwietnia 2022 r. (piątek) w godz. 8.00-15.00.  W tym dniu na parkingu szkolnym stanie specjalny samochód, do którego będzie można oddać elektroodpady. Czekamy także na zużyte baterie i akumulatory.

Ostateczny termin zbiórki to: 22.04.2022.   

Już po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie „Dobre Rady na Elektroodpady – Oddaj Mnie w Dobre Ręce”. Organizatorem konkursu jest firma Auraeko – Organizacja Odzysku Sprzętu Elektronicznego w Warszawie pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.  Cel przedsięwzięcia to propagowanie właściwych postaw proekologicznych oraz wzrost świadomości i umiejętności zmniejszania negatywnego wpływu ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) oraz zużytych baterii i akumulatorów na środowisko.

Nasze działania w ramach tego konkursu zostały objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zambrów.

Co to są elektroodpady? Są to zużyte lub niepotrzebne sprzęty elektryczne i elektroniczne, np.: sprzęt IT (laptopy, komputery), sprzęt audiowizualny (kamery, telewizory, radia), urządzenia gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, zmywarki, czajniki elektryczne, żelazka),  narzędzia elektryczne (maszyny do szycia, kosiarki). Dlaczego są one tak niebezpieczne? Urządzenia te  zawierają groźne dla człowieka i zwierząt substancje np. kadm, rtęć, freon czy azbest. W związku z powyższym należy pamiętać, że absolutnie nie wolno wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci. Są wyznaczone miejsca i czas przyjmowania niebezpiecznych odpadów i tam należy je bezpłatnie oddawać.  Natomiast po obróbce w specjalistycznych firmach ich części mogą być wykorzystane w przyszłości.

Właśnie nadarza się wspaniała okazja pozbycia się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. 

Nasze działania skierowane do całego społeczeństwa są o tyle ważne, że część z nas nie oddaje zużytego sprzętu do punktów zbiórki, tylko chowa np. do piwnicy. Taka postawa ludzi  sprawia, że ciągle jest nam trudno osiągnąć ich odpowiedni poziom zbierania w skali roku na mieszkańca – czyli 4 kg, co w skali kraju daje wartość 152 560 ton.

                                               

Accessibility